PFS35-0R2F1
DigiKey Part Number
696-PFS35-0R2F1TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-PFS35-0R2F1CT-ND - Cut Tape (CT)
696-PFS35-0R2F1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFS35-0R2F1
Description
RES 0.2 OHM 1% 35W TO263 DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mOhms ±1% 35W Chip Resistor Non-Standard DPAK Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PFS35-0R2F1 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)