RT9164A-33GLR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 204
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-R
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
RT9164A-33GLR
DigiKey Part Number
RT9164A-33GLR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9164A-33GLR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-R
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
14V
Supplier Device Package
TO-252-R
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 1A