OS560-1006-017
DigiKey Part Number
4203-OS560-1006-017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OS560-1006-017
Description
LOW PHASE NOISE -178DBC/HZ OCXO
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 MHz OCXO Sine Wave Oscillator 12V
Category
Output
Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
12V
Series
Frequency Stability
±10ppb
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Size / Dimension
1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
Type
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)