TP65H300G4LSG-TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 2 495
Datasheet
N-Channel 650 V 6.5A (Tc) 21W (Tc) Surface Mount 3-PQFN (8x8)
TP65H300G4LSG-TR
DigiKey Part Number
1707-TP65H300G4LSG-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1707-TP65H300G4LSG-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
1707-TP65H300G4LSG-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP65H300G4LSG-TR
Description
GANFET N-CH 650V 6.5A 3PQFN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TP65H300G4LSG-TR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.6 nC @ 8 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±18V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
760 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
21W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
3-PQFN (8x8)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
312mOhm @ 5A, 8V