TP65H300G4JSGB-TR
DigiKey Part Number
1707-TP65H300G4JSGB-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1707-TP65H300G4JSGB-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
1707-TP65H300G4JSGB-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP65H300G4JSGB-TR
Description
GANFET N-CH 650V 9.2A QFN5X6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 9.2A (Tc) 41.6W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
312mOhm @ 6.5A, 6V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 500µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
400 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
41.6W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V