R1EX24002ASAS0I#S0
DigiKey Part Number
559-R1EX24002ASAS0I#S0TR-ND - Tape & Reel (TR)
559-R1EX24002ASAS0I#S0CT-ND - Cut Tape (CT)
559-R1EX24002ASAS0I#S0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1EX24002ASAS0I#S0
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOP
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-SOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R1EX24002ASAS0I#S0 Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Obsolete
Access Time
900 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)