PS2503L-1-F3-A/L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 7
New at DigiKey
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SMD
PS2503L-1-F3-A/L
DigiKey Part Number
559-PS2503L-1-F3-A/LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS2503L-1-F3-A/L
Description
OPTOCOUPLER 4-PIN DIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Voltage - Output (Max)
40V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output / Channel
30mA
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.1V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
80 mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Vce Saturation (Max)
250mV
Current Transfer Ratio (Min)
150% @ 1mA
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Max)
300% @ 1mA