ISL8200AMEV1PHZ
DigiKey Part Number
ISL8200AMEV1PHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISL8200AMEV1PHZ
Description
EVAL BOARD FOR ISL8200AM
Customer Reference
Detailed Description
ISL8200AM - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
10A
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Input
3V ~ 20V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
ISL8200AM
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
0.6V ~ 6V