IS82C55AZ96
DigiKey Part Number
IS82C55AZ96TR-ND - Tape & Reel (TR)
IS82C55AZ96CT-ND - Cut Tape (CT)
IS82C55AZ96DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS82C55AZ96
Description
IC XPNDR PARALLEL 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 24 Parallel 44-PLCC (16.58x16.58)
Category
Output Type
Open Drain
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Current - Output Source/Sink
2.5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C