RLD-2240-6-24
DigiKey Part Number
5594-RLD-2240-6-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLD-2240-6-24
Description
50/60 HZ 20 VA 115/230V 115:24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 1.6A, Series 800mA Through Hole
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Renco Electronics, Inc.
Center Tap
No
Packaging
Bulk
Power - Max
20VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Primary
115V, 230V
Termination Style
PC Pin
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Size / Dimension
57.15mm L x 47.63mm W
Current - Output (Max)
Parallel 1.6A, Series 800mA
Height - Seated (Max)
36.51mm