RPA30-2405SAW-HC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 218
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 9V - 36V Input
RPA30-2405SAW-HC
DigiKey Part Number
RPA30-2405SAW-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA30-2405SAW-HC
Description
DC DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPA30-2405SAW-HC Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.66" H (25.4mm x 25.4mm x 16.8mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
6A