RP40-243.3SFR/P-HC
DigiKey Part Number
RP40-243.3SFR/P-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP40-243.3SFR/P-HC
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 10A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP40-243.3SFR/P-HC Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.24" L x 1.00" W x 0.66" H (56.8mm x 25.4mm x 16.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
10A
Base Product Number
Power (Watts)
33 W