RP15-4805SF
DigiKey Part Number
RP15-4805SF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP15-4805SF
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP15-4805SF Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A