RP10-2415SE/P
DigiKey Part Number
RP10-2415SE/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-2415SE/P
Description
DC DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 670mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP10-2415SE/P Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
670mA