RMD150-110-24SUW
DigiKey Part Number
945-RMD150-110-24SUW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMD150-110-24SUW
Description
150W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 6.88A 137.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMD150-110-24SUW Models
Category
Current - Output (Max)
6.88A
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
165W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
94%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
137.5V
Size / Dimension
7.42" L x 4.57" W x 1.67" H (188.5mm x 116.1mm x 42.4mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
24V