RKZ-122005D/HP
DigiKey Part Number
945-3367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RKZ-122005D/HP
Description
DC DC CONVERTER 20V -5V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 20V -5V 50mA, 200mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RKZ-122005D/HP Models
Category
Current - Output (Max)
50mA, 200mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
10.8V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
13.2V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)