REC3.5-0512DRW/R10/A
DigiKey Part Number
945-1148-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC3.5-0512DRW/R10/A
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 3.5W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 145mA, 145mA 4.5V - 9V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC3.5-0512DRW/R10/A Models
Category
Current - Output (Max)
145mA, 145mA
Mfr
Power (Watts)
3.5 W
Series
Voltage - Isolation
10 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)