RACM15E-30SK/PMAD-CTN
DigiKey Part Number
945-RACM15E-30SK/PMAD-CTN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM15E-30SK/PMAD-CTN
Description
AC/DC CONVERTER 30V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 30V 80 ~ 275 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Baseplate, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount / DIN Rail
Size / Dimension
3.20" L x 1.00" W x 1.10" H (81.3mm x 25.4mm x 27.9mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB Scheme, CE, cURus, FCC, UKCA
Voltage - Output 1
30V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
500 mA