RACM100-12S/OF
DigiKey Part Number
945-3003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM100-12S/OF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM100-12S/OF Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.60" L x 2.44" W x 1.54" H (91.4mm x 62.0mm x 39.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8.34 A