RAC10E-15SK/277 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 5 974
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 666mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Cost-effective, high-quality 3W-20W AC/DC Converters | Datasheet Preview
RAC10E-15SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC10E-15SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10E-15SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC10E-15SK/277 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Baseplate
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Packaging
Tube
Efficiency
83%
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
1.80" L x 1.00" W x 0.85" H (45.7mm x 25.4mm x 21.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output (Max)
666mA
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
10 W
Load Regulation
0.5%