RAC10E-05SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC10E-05SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10E-05SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 2A 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC10E-05SK/277 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Features
Baseplate
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Efficiency
80%
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
1.80" L x 1.00" W x 0.85" H (45.7mm x 25.4mm x 21.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
10 W
Load Regulation
0.5%