RAC10-18SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC10-18SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10-18SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 18V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 18V 560mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
Recom Power
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
85%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC
Voltage - Output 1
18V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
560mA
Load Regulation
±1%