TT-SMDC-8.000-18-EXT-TR
DigiKey Part Number
2151-TT-SMDC-8.000-18-EXT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-TT-SMDC-8.000-18-EXT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2151-TT-SMDC-8.000-18-EXT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TT-SMDC-8.000-18-EXT-TR
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohms 4-SOJ, 9.40mm pitch
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)
Frequency Tolerance
±30ppm