RSP-850.000-2020-NS1
DigiKey Part Number
2151-RSP-850.000-2020-NS1CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-RSP-850.000-2020-NS1DKR-ND - Digi-Reel®
2151-RSP-850.000-2020-NS1TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-850.000-2020-NS1
Description
20 x 20 x 4.5mm Speaker
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 850 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Category
Efficiency - Testing
500mW/100mm
Manufacturer
Raltron Electronics
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tray
Power - Rated
500 mW
Power - Max
800 mW
Frequency Range
850 Hz ~ 20 kHz
Shape
Rectangular
Frequency - Self Resonant
850Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.787" L x 0.787" W (20.00mm x 20.00mm)
Efficiency - dBA
90.00
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)