RSP-500.000-2805-NS1
DigiKey Part Number
2151-RSP-500.000-2805-NS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-500.000-2805-NS1
Description
28mm OD x 5mm Speaker
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 300 Hz ~ 6 kHz Top Round
Category
Power - Rated
500 mW
Power - Max
1 W
Shape
Round
Material - Cone
Metal
Frequency Range
300 Hz ~ 6 kHz
Frequency - Self Resonant
500Hz
Termination
Wire Leads with Connector
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Efficiency - dBA
89.00
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C