RSP-1300.000-1255-NS1
DigiKey Part Number
2151-RSP-1300.000-1255-NS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1300.000-1255-NS1
Description
12 x 5 x 3mm Speaker
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 1.3 kHz ~ 5 kHz Top Rectangular
Category
Power - Rated
300 mW
Manufacturer
Raltron Electronics
Power - Max
500 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Discontinued at DigiKey
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Metal
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
1.3 kHz ~ 5 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
1.3kHz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Efficiency - dBA
88.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Efficiency - Testing
100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C