AS-27.000-20-F-3030-SMD-TR
DigiKey Part Number
2151-AS-27.000-20-F-3030-SMD-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-AS-27.000-20-F-3030-SMD-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2151-AS-27.000-20-F-3030-SMD-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS-27.000-20-F-3030-SMD-TR
Description
CRYSTAL 27.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
27 MHz
Size / Dimension
0.453" L x 0.189" W (11.50mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm