AS-19.6608-18-SMD-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 444
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 486
Datasheet
19.6608 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
AS-19.6608-18-SMD-TR
DigiKey Part Number
2151-AS-19.6608-18-SMD-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-AS-19.6608-18-SMD-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2151-AS-19.6608-18-SMD-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS-19.6608-18-SMD-TR
Description
CRYSTAL 19.6608MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
19.6608 MHz
Size / Dimension
0.472" L x 0.189" W (12.00mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm