Q5-2X-1/4-01-QB48IN-25
DigiKey Part Number
Q52X014B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q5-2X-1/4-01-QB48IN-25
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' BLACK 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Self Extinguishing
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 125°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)