Q2-F4X-1-01-QB48IN-5
DigiKey Part Number
Q1143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F4X-1-01-QB48IN-5
Description
HEATSHRINK POLY 1" BLK 48" 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.000" (25.40mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.067" (1.70mm)
Features
Flame Retardant, UV Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
1.000" (25.40mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.278" (7.06mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 1 766
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK POLY 1" BLK 6" 8 PC