Q2-F3X-1/16-01-QB6IN-28
DigiKey Part Number
Q2-F3X-1/16-01-QB6IN-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F3X-1/16-01-QB6IN-28
Description
HEATSHRNK 1/16" X 0.5' BLK 28PC
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 3 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Recovered Wall Thickness
0.018" (0.46mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.018" (0.45mm)