Q2-F-1/16-01-QX50FT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Daburn Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Daburn Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 50.0' (15.2m)
Qualtek Heat-Shrinkable Products | Digi-Key Daily
Q2-F-1/16-01-QX50FT
DigiKey Part Number
Q2-F-1/16-01-QX50FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F-1/16-01-QX50FT
Description
HEATSHRINK 1/16" X 50' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.016" (0.41mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
50.0' (15.2m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)