Q-PTFE-16AWG-02-QB48IN-25 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.093" (2.36mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Qualtek Heat-Shrinkable Products | Digi-Key Daily
Q-PTFE-16AWG-02-QB48IN-25
DigiKey Part Number
Q935-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q-PTFE-16AWG-02-QB48IN-25
Description
HEATSHRINK 16AWG 48" 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.012" (0.30mm)
Mfr
Material
Series
Features
Chemical Resistant, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 260°C
Type
Shrink Temperature
350°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.093" (2.36mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.060" (1.52mm)