FAA1-12025NBMW31
FAA1-12025NBMW31
FAA1-12025NBMW31
DigiKey Part Number
Q584-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAA1-12025NBMW31
Description
FAN AXIAL 120X25MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 71.0 CFM (1.99m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
44.1dB(A)
Manufacturer
Qualtek
Power (Watts)
20.70W
Series
RPM
2300 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.749 lb (339.74 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.180A
Air Flow
71.0 CFM (1.99m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.156 in H2O (38.8 Pa)