QBSLDR560GR
DigiKey Part Number
1516-QBSLDR560GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QBSLDR560GR
Description
DISPLAY 7SEG 0.56"SGL RED 10DIP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.325" D (19.00mm x 12.60mm x 8.25mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QBSLDR560GR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
QT Brightek (QTB)
Color
Red
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Bag
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
80mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
632nm
Size / Dimension
0.748" H x 0.496" W x 0.325" D (19.00mm x 12.60mm x 8.25mm)
Power Dissipation (Max)
48mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)