Image for GMC15R88 is not available
GMC15R88
DigiKey Part Number
GMC15R88-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC15R88
Description
1.5" 8X8 DOT MATRIX ANODE ROW CA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dot Matrix Display Module 8 x 8 Common Anode Row, Common Cathode Column Red 2V 1.49" L x 1.49" W x 0.40" H (37.90mm x 37.90mm x 10.20mm)
Category
Internal Connection
Common Anode Row, Common Cathode Column
Manufacturer
QT Brightek (QTB)
Size / Dimension
1.49" L x 1.49" W x 0.40" H (37.90mm x 37.90mm x 10.20mm)
Series
Color
Red
Packaging
Bulk
Configuration
8 x 8
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V