QT49S-12.000MEEJ-T
DigiKey Part Number
4981-QT49S-12.000MEEJ-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
4981-QT49S-12.000MEEJ-TCT-ND - Cut Tape (CT)
4981-QT49S-12.000MEEJ-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QT49S-12.000MEEJ-T
Description
HC49 10PPM @25C 10PPM (-20 TO 7
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±10ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
Category
Frequency Tolerance
±10ppm
Mfr
Load Capacitance
18pF
Series
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Mode
Fundamental
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Type
MHz Crystal
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
12 MHz
Package / Case
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)