W3554B0170
DigiKey Part Number
553-W3554B0170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W3554B0170
Description
ANTENNA ASSEMBLY 6GHZ 170MM U.FL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Category
Number of Bands
5
Manufacturer
Pulse Electronics
Return Loss
-4dB, -3dB, -6dB, -5dB, -4dB
Packaging
Bag
Gain
1.9dBi, 2.5dBi, 3.2dBi, 3.3dBi, 3.5dBi
Part Status
Active
Power - Max
5 W
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, Cellular, General ISM, Navigation, WiFi
Features
Cable - 170mm
Frequency Group
Wide Band
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
Frequency (Center/Band)
829MHz, 1.5GHz, 2.2GHz, 3.55GHz, 5.45GHz
Mounting Type
Adhesive
Frequency Range
698MHz ~ 960MHz, 1.4GHz ~ 1.6GHz, 1.71GHz ~ 2.69GHz, 3.3GHz ~ 3.8GHz, 4.9GHz ~ 6GHz
Height (Max)
0.008" (0.20mm)