PGL6215.201HLT
DigiKey Part Number
553-PGL6215.201HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PGL6215.201HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PGL6215.201HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGL6215.201HLT
Description
FIXED IND 200NH 60A 0.125 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 nH Shielded Inductor 60 A 0.125mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.125mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
60A