PGL6215.151HLT
DigiKey Part Number
553-PGL6215.151HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PGL6215.151HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PGL6215.151HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGL6215.151HLT
Description
FIXED IND 150NH 85A 0.125 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 nH Shielded Inductor 85 A 0.125mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
0.125mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
85A