BWVS00404012100M00
DigiKey Part Number
553-BWVS00404012100M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00404012100M00
Description
FIXED IND 10UH 810MA 190 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 810 mA 190mOhm 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
190mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA