BWVF002520126R8T00
DigiKey Part Number
553-BWVF002520126R8T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVF002520126R8T00
Description
FIXED IND 6.8UH 720MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 720 mA 300mOhm 1008 (2520 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Saturation (Isat)
850mA