AR027150MR-2-R
DigiKey Part Number
668-1525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR027150MR-2-R
Description
SPEAKER 150OHM 15MW TOP PT 118DB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms Receiver Speaker 15 mW 20 Hz ~ 10 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AR027150MR-2-R Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
15 mW
Packaging
Tray
Power - Max
30 mW
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
Receiver
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
20 Hz ~ 10 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
150Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
150 Ohms
Size / Dimension
1.055" Dia (26.80mm)
Efficiency - dBA
118.00
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Efficiency - Testing
1mW