C2102A.93.04
DigiKey Part Number
C2102A-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2102A.93.04
Description
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 50'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 10/30 Orange 600V 50.00' (15.24m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.102" (2.59mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.032" (0.81mm)
Length
50.00' (15.24m)
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
10/30
Ratings
UL Style 1015, ASTM B-33
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 10
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 50'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 20AWG 600V RED 50'