C5775.18.01
DigiKey Part Number
C5775-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C5775.18.01
Description
CABLE COAXIAL RG-6 18AWG 500'
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 18 AWG (0.82mm²) RG-6 500.0' (152.40m) 75 Ohms
Category
Impedance
75 Ohms
Manufacturer
Prysmian Group
Length
500.0' (152.40m)
Packaging
Bulk
Jacket Color
Black
Part Status
Obsolete
Usage
CATV
Cable Type
Coaxial
Conductor Material
Steel, Copper Coated
Cable Group
RG-6
Dielectric Material
Cellular (Foam) Polyethylene (Cellular FPE)
Wire Gauge
18 AWG (0.82mm²)
Dielectric Diameter
0.177" (4.50mm)
Conductor Strand
Solid
Shield Material
Flexfoil®, Aluminum
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shield Coverage
100%, 60%
Jacket (Insulation) Diameter
0.263" (6.68mm)