Image for 830-V3-022-12-002101 is not available
830-V3-022-12-002101
DigiKey Part Number
830-V3-022-12-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
830-V3-022-12-002101
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Overall Contact Length
0.370" (9.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.268" (6.80mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Voltage Rating
150VDC