802-V3-062-12-002101
DigiKey Part Number
802-V3-062-12-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-062-12-002101
Description
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 62 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.386" (9.80mm)
Insulation Height
0.272" (6.91mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC