802-V3-026-22-002101
DigiKey Part Number
802-V3-026-22-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-026-22-002101
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
802-V3-026-22-002101 Models
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Insulation Height
0.272" (6.91mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC