802-V3-018-22-002101
DigiKey Part Number
802-V3-018-22-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-018-22-002101
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.272" (6.91mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC