356-V3-135-00-014101
DigiKey Part Number
356-V3-135-00-014101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
356-V3-135-00-014101
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 35 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.378" (9.60mm)
Insulation Height
0.116" (2.95mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
150VDC